OHSAS 18001 Projekt EMAS

9 Slides197.89 KB

OHSAS 18001 Projekt EMAS

Sistem vodenja poklicnega zdravja in varnosti OHSAS 18001 OHSAS 18001 je britanski standard za varnost in zdravje pri delu in sistem za upravljanje varnosti. Opredelimo ga kot strukturiran proces za preprečevanje in kar največjo možno omejitev poškodb in bolezni, katerih vzrok je lahko delo. Namen: vse organizacije, ki jih uvedejo bi uveljavljale varnost in zdravje pri delu.

OHSAS 18001 Koristi: Zaščita ljudi v organizaciji. Izboljšanje zanesljivosti v poklicnem zdravju in varnosti. Zmanjšanje stroškov zaradi nesreč, bolezni ali drugih dejavnikov. Pridobitev standarda, ki je mednarodno prepoznan in uveljavljen. Prejem objektivnih priporočil za nenehno izboljševanje. Vedenje, da je sistem učinkovit in uporaben v lokalnem okolju.

Prehod iz OHSAS 18001:2007 na mednarodni standard za sistem vodenja varnosti in zdravja na delovnem mestu ISO 45001:2018 Slovenska akreditacija prične ocenjevanja certifikacijskih organov za certificiranje sistemov vodenja varnosti in zdravja na delovnem mestu po SIST ISO 45001:2018 s 1. 1. 2019. Prehodno obdobje se izteče 12. 3. 2021.

PROJEKT EMAS – SISTEM RAVNANJA Z OKOLJEM EMAS (ECO - Management and Audit Scheme - sistem EU za okoljevarstveno vodenje organizacij) je sistem ravnanja z okoljem (EMS), ki ga uporablja Evropski parlament, v skladu s standardom ISO 14001:2004 in uredbo EMAS (ES) št. 1221/2009. Namen: - spodbujanje primernejšega ravnanja z okoljem in obveščanju javnosti o vplivih njihovih dejavnosti na okolje. Gre za nadgradnjo ISO 14001 oziroma za zagotavljanje večje odprtosti, odkritosti in periodičnega objavljanja preverjenih okoljskih informacij. Okoljska izjava predstavlja glavni način seznanjanja javnosti z rezultati nenehnega izboljševanja učinkov ravnanja z okoljem in je hkrati priložnost za promocijo pozitivne podobe organizacije pri kupcih, dobaviteljih, okolici, pogodbenikih in zaposlenih.

Vključevanje in registracija v sistem EMAS Vključevanje v sistem EMAS omogoča Agencija Republike Slovenije za okolje gospodarskim družbam, samostojnim podjetnikom posameznikom, zavodom in drugim organizacijam ali njihovim delom ali povezavam na podlagi 32. člena Zakona o varstvu okolja . Registracija v sistemu EMAS se omeji na tri leta. Registracija se po tem roku lahko podaljša, če organizacija pravočasno, vsaj tri mesece pred potekom veljavnosti odločbe o registraciji vloži zahtevo za podaljšanje in izpolnjuje vse pogoje v sistemu EMAS se omeji na tri leta. Registracija se po tem roku lahko spet podaljša za tri leta.

Kakšno korist lahko imajo države članice EU od EMAS? Stroge zahteve za merjenje in vrednotenje okoljske učinkovitosti Zmanjšanje vplivov na okolje z malo ali brez dodatnega napora vlad in regulatorjev Neodvisno preverjanje, validacija in vključitev v register s strani nacionalnih pristojnih organov Večja skladnost z zakoni, prihranki časa in sredstev za organe izvrševanja. Objava letne izjave o okolju Enostaven dostop do revidiranih (pregledanih) okoljskih podatkov in izjave o zakonski skladnosti.

Logotip EMAS Od leta 1995 je v EU vzpostavljena shema, v katero se vključujejo organizacije, ki lahko dokažejo, da so vpeljale sistem ravnanja z okoljem, ki ustreza merilom iz prilog evropske uredbe (ES) št. 1221/2009 oziroma t.i. EMAS uredbe. Z registracijo v shemo EMAS dobijo organizacije pravico do uporabe logotipa EMAS, pod katerim je obvezno zapisano, da gre za preverjen sistem ravnanja z okoljem s številko registracije, ki jim jo je podelil pristojni organ - Ministrstvo za okolje in prostor, v čigar imenu izdaja odločbe o registraciji Agencija RS za okolje.

Logotip EMAS Logotip izkazuje, da ima organizacija vzpostavljen sistem ravnanja z okoljem, ki ustreza dejavnosti poslovanja in zahtevam zakonodaje. Registrirana podjetja logotip lahko uporabljajo na poslovnih dokumentih, reklamnem gradivu, javni okoljski izjavi, spletnih straneh itd. Ker je registracija vezana izključno na dejavnost organizacije, se ne sme uporabljati na proizvodih ali na njihovi embalaži, da ne bi prišlo do zavajanja kupcev. Promociji določenih okolju prijaznejših izdelkov ali storitev je namreč predviden evropski okoljski znak ecolabel, ki se je pri nas uveljavil pod nazivom »okoljska marjetica«.

Back to top button